xarchiver - en to uk translation catalogue (273 entries)

en: Original
uk: Оригінал

en: Compressed
uk: Стиснутий

en: Attr
uk: Атрибути

en: Time
uk: Час

en: Date
uk: Дата

en: Add files
uk: Додати файли

en: Selection
uk: Вибране

en: File Paths:
uk: Шляхи файлу:

en: Store full paths
uk: Зберігати повні шляхи

en: Do not store paths
uk: Не зберігати шляхи

en: Options
uk: Параметри

en: Update and add
uk: Оновити та додати

en: This option will add any new files and update any files which have been modified since the archive was last created/modified
uk: Цей параметр вказує додати та оновити будь-які файли, що були змінені з початку створення/модифікації архіву

en: Freshen and replace
uk: Освіжити і замінити

en: This option affects the archive only if it has been modified more recently than the version already in the archive; unlike the update option it will not add files that are not already in the archive
uk: Цей параметр призводить до включення до архіву файлів, що були змінені пізніше, ніж версія вже наявна в архіві; на відміну від оновлення архіву не додаються файли, що вже не присутні в архіві

en: Include subdirectories
uk: Включаючи підтеки

en: Create a solid archive
uk: Створити безперервний архів

en: In a solid archive the files are grouped together featuring a better compression ratio
uk: В безперервному архіві файли завжди групуються виходячи із кращого коефіцієнта стиснення

en: Delete files after adding
uk: Видалити файли після архівування

en: Actions:
uk: Дії:

en: Compression:
uk: Стиснення:

en: Password:
uk: Пароль:

en: Encryption:
uk: Розшифровка:

en: _Add
uk: _Додати

en: 0 = no compression, 5 is default, 9 = best compression but slowest
uk: 0 = без стиснення, 5 типово, 9 = найкраще стиснення але повільно

en: 0 = no compression, 6 is default, 9 = best compression but slowest
uk: 0 = без стиснення, 6 типово, 9 = найкраще стиснення але повільно

en: 0 = no compression, 3 is default, 5 = best compression but slowest
uk: 0 = без стиснення, 3 типово, 5 = найкраще стиснення але повільно

en: 0 = no compression, 1 is default, 4 = fastest but least compression
uk: 0 = без стиснення, 1 типово, 4 = швидше але з меншим стисненням

en: 5 = default compression, 7 = max compression
uk: 5 = типове стиснення, 7 = максимальне стиснення

en: Can't add files to the archive:
uk: Неможливо додати файли до архіву:

en: You haven't selected any files to add!
uk: Ви не вибрали жодного файлу для додавання в архів!

en: You missed the password!
uk: Ви не вказали пароль!

en: Please enter it!
uk: Будь ласка, введіть його!

en: Adding files to archive, please wait...
uk: Додавання файлів до архіву, будь ласка, зачекайте..

en: Can't run the archiver executable:
uk: Неможливо запустити виконуваний архів:

en: Can't create temporary directory in /tmp:
uk: Неможливо створити тимчасову теку в /tmp:

en: Ratio
uk: Коефіцієнт

en: Attributes
uk: Атрибути

en: Points to
uk: Одиниці в

en: Permissions
uk: Права доступу

en: Owner/Group
uk: Власник/Група

en: Size
uk: Розмір

en: An error occurred!
uk: Виникли помилки!

en: Please check the 'Store archiver output' option to see it.
uk: Щоб їх побачити, відмітьте параметр 'Зберегти вивід архіватора'.

en: Archiver output
uk: Вивід архіватора

en: An error occurred while accessing the archive:
uk: Помилка під час доступу до архіву:

en: Save the archive as
uk: Зберегти архів як

en: Can't open file "%s":
uk: Неможливо відкрити файл "%s":

en: Sorry,this archive format is not supported:
uk: Вибачте, цей формат архіву не підтримується:

en: the proper archiver is not installed!
uk: відповідний архіватор не встановлено!

en: Can't allocate memory for the archive structure:
uk: Неможливо виділити пам'ять для структури архіву:

en: Opening archive,please wait...
uk: Відкривається архів, будь ласка, зачекайте...

en: Testing archive,please wait...
uk: Перевіряється архів, будь ласка, зачекайте...

en: Print the archive content as HTML
uk: Надрукувати вміст архіву як HTML

en: Print the archive content as text
uk: Надрукувати вміст архіву як текст

en: Archive contents:
uk: Вміст архіву:

en: 
    Name:
uk: 
    Назва:

en: Compressed   size:
uk: Стиснутий розмір :

en: Uncompressed size:
uk: Звичайний розмір :

en: Number of files:
uk: Кількість файлів:

en: Comment:
uk: Коментар:

en: Files:%*s%s
uk: Файли:%*s%s

en: |Compressed
uk: |Стиснутий

en: <th>Files:</th>
uk: <th>Файли:</th>

en: <th>Compressed:</th>
uk: <th>Стиснутий:</th>

en: Are you sure you want to do this?
uk: Ви впевнені, що хочете це зробити?

en: Can't convert the archive to self-extracting:
uk: Неможливо перетворити архів на само-розпаковуваний:

en: Can't write the unzipsfx module to the archive:
uk: Неможливо дописати unzipsfx-модуль до архіву:

en: Please select the 7zCon.sfx module
uk: Виберіть 7zCon.sfx модуль

en: Save the self-extracting archive as
uk: Зберегти само-розпаковуваний архів як

en: Open an archive
uk: Відкрити архів

en: All files
uk: Всі файли

en: Only archives
uk: Тільки архіви

en: Filename
uk: Назва файлу

en: Doing so will probably corrupt your archive!
uk: Якщо ви продовжите, ви можете пошкодити Ваш архів!

en: Do you really want to cancel?
uk: Ви дійсно хочете скасувати?

en: Yes
uk: Так

en: No
uk: Ні

en: selected
uk: вибраний

en: %d file and %d dir %s (%s) | %d files and %d dirs %s (%s)
uk[0]: %d файл і %d тека %s (%s)
uk[1]: %d файлів і %d тек %s (%s)
uk[2]: %d файлів і %d тек %s (%s)

en: %d dir %s (%s) | %d dirs %s (%s)
uk[0]: %d тека %s (%s)
uk[1]: %d тек %s (%s)
uk[2]: %d тек %s (%s)

en: %d file %s (%s) | %d files %s (%s)
uk[0]: %d файл %s (%s)
uk[1]: %d файлів %s (%s)
uk[2]: %d файлів %s (%s)

en: Can't perform another extraction:
uk: Неможливо здійснити інше розпакування:

en: Please wait until the completion of the current one!
uk: Зачекайте до завершення поточної дії!

en: You don't have the right permissions to extract the files to the directory "%s".
uk: Ви не маєте достатніх прав для розпаковування файлів у вибрану теку        "%s".

en: Can't perform extraction!
uk: Неможливо розпакувати!

en: Sorry,I could not perform the operation!
uk: Вибачте, неможливо виконати операцію!

en: Can't perform this action:
uk: Неможливо виконати дію:

en: You have to install rar package!
uk: Вам потрібно встановити пакет rar архіватора!

en: You can't add content to deb packages!
uk: Ви не можете додати об'єкти до пакетів DEB!

en: You can't add content to rpm packages!
uk: Ви не можете додати об'єкти до пакетів RPM!

en: The archiver doesn't support this feature!
uk: Архіватор не підтримує таку можливість!

en: You didn't set which browser to use!
uk: Ви не встановили яким переглядачем користуватись!

en: Please go to Preferences->Advanced and set it.
uk: Перейдіть до Параметри->Додаткові і встановіть це.

en: This file type is not supported!
uk: Цей тип файлів не підтримується!

en: Please install xdg-utils package.
uk: Будь ласка встановіть пакет xdg-utils.

en: You didn't set which program to use for opening this file!
uk: Необхідно зазначити програму, якою будете відкривати такі файли!

en: Failed to launch the application!
uk: Помилка під час запуску програми!

en: Comment
uk: Коментар

en: From File
uk: Із файлу

en: Open a text file
uk: Відкрити текстовий файл

en: Can't open file %s:
uk: Неможливо відкрити файл %s:

en: Date modified
uk: Дата зміни

en: Extract to:
uk: Розпакувати в:

en: Selected files
uk: Вибрані файли

en: Files:
uk: Файли:

en: Files
uk: Файли

en: Overwrite existing files
uk: Перезаписати існуючі файли

en: Extract files with full path
uk: Розпакувати файли разом з повним шляхом

en: The archive's directory structure is recreated in the extraction directory
uk: Структура тек архіву відтворена в теці розпакування

en: Touch files
uk: Створити файли

en: When this option is used,tar leaves the data modification times of the files it extracts as the times when the files were extracted,instead of setting it to the times recorded in the archive
uk: Коли використана ця опція,tar встановить дати зміни файлів такими, як дати розпаковування із архіву, а не тими, які були збережені в архіві

en: Freshen existing files
uk: Освіжити існуючі файли

en: Extract only those files that already exist on disk and that are newer than the disk copies
uk: Розпакувати тільки ті файли, які існують на диску і які новіші ніж їх копії на диску

en: Update existing files
uk: Оновити існуючі файли

en: This option performs the same function as the freshen one,extracting files that are newer than those with the same name on disk,and in addition it extracts those files that do not already exist on disk
uk: Параметр застосовує ту саму функцію як оновити файли, що є новішими за існуючі з такою самою назвою на диску, але додатково до цього розпаковуються файли, яких ще не було на диску

en: Options
uk: Параметри

en: _Extract
uk: _Розпакувати

en: Decompress file
uk: Розпакувати файл

en: Extract files
uk: Розпакувати файли

en: You missed where to extract the files!
uk: Ви не вибрали куди розпакувати файли!

en: Please enter the extraction path.
uk: Введіть шлях для розпакування.

en: This archive is encrypted!
uk: Цей архів шифрований!

en: Please enter the password.
uk: Введіть пароль.

en: Extracting files from archive,please wait...
uk: Розпаковування файлів з архіву, будь ласка, зачекайте...

en: Archive Name
uk: Назва архіву

en: Path
uk: Шлях

en: Multi-Extract
uk: Мульти-розпакування

en: Extract to dir "Archive Name"
uk: Розпакувати в теку "Назва архіву"

en: This option extracts archives in directories named with the archive names
uk: Ця опція дозволяє розпакувати архіви в теки названі так само як названо архіви

en: Destination dirs:
uk: Теки призначення:

en: Extract pathnames
uk: Розпакувати зі шляхами

en: Options:
uk: Параметри:

en: Please select the archives you want to extract
uk: Будь ласка виберіть архіви для розпакування

en: Please select the destination directory
uk: Виберіть теку призначення

en: Can't multi-extract archives:
uk: Неможливе мульти-розпаковування архівів:

en: You haven't added any of them!
uk: Ви не вибрали жодного файлу для додавання в архів!

en: Please fill the "Extract to" field!
uk: Будь ласка заповніть поле "Розпакувати в"!

en: Some errors occurred:
uk: Виявлено деякі помилки:

en: UID/GID
uk: Ідентифікатори UID/GID

en: Timestamp
uk: Штамп часу

en: _Archive
uk: _Архів

en: List as
uk: Показати як

en: Text file
uk: Текстовий файл

en: HTML file
uk: Файл HTML

en: _Test
uk: _Тест

en: _Properties
uk: _Властивості

en: A_ction
uk: Д_ії

en: A_dd
uk: Д_одати

en: Rename
uk: Перейменувати

en: Make SF_X
uk: Створити SF_Х

en: _Multi-Extract
uk: _Мульти-розпакування

en: Archive comment
uk: Коментар архіву

en: Select _all
uk: В_ибрати всі

en: Dese_lect all
uk: З_няти виділення

en: Select _by pattern
uk: Вибрати _за зразком

en: Cmd-line outp_ut
uk: Вивід к_омандного рядка

en: Enter passwo_rd
uk: Призначити па_роль

en: _Preferences
uk: _Параметри

en: _Help
uk: _Довідка

en: _Thanks to
uk: П_одяки для

en: New
uk: Створити

en: Create a new archive
uk: Створити новий архів

en: Open
uk: Відкрити

en: Back
uk: Назад

en: Up
uk: Вверх

en: Forward
uk: Вперед

en: Home
uk: Додому

en: Root
uk: Коренева

en: Add
uk: Додати

en: Extract
uk: Розпакувати

en: Stop
uk: Зупинити

en: Cancel current operation
uk: Скасувати поточну операцію

en: Location:
uk: Шлях:

en: Archive tree
uk: Дерево архіву

en: This is Xarchiver led status. When it's flashing Xarchiver is busy
uk: Це індикатор Xarchiver. Коли він миготить Xarchiver зайнятий

en: Close archive
uk: Закрити архів

en: <span weight='bold' size='larger'>Password required for:</span>
uk: <span weight='bold' size='larger'>Необхідний пароль для:</span>

en: <span weight='bold' size='larger'>Enter password for:</span>
uk: <span weight='bold' size='larger'>Введіть пароль для:</span>

en: _Password:
uk: _Пароль:

en: Open With
uk: Відкрити з

en: View
uk: Переглянути

en: Cut
uk: Вирізати

en: Copy
uk: Копіювати

en: Paste
uk: Вставити

en: Delete
uk: Видалити

en: Select by Pattern
uk: Вибрати за зразком

en: Pattern:
uk: Зразок:

en: example: *.txt; ac*
uk: наприклад: *.txt; ac*

en: _Select
uk: _Вибрати

en: Archive Properties
uk: Властивості архіву

en: Name:
uk: Назва:

en: Path:
uk: Шлях:

en: Type:
uk: Тип:

en: Encrypted:
uk: Зашифрований:

en: Modified on:
uk: Змінено:

en: Compressed size:
uk: Стиснутий розмір:

en: Uncompressed size:
uk: Розпакований розмір:

en: Comment:
uk: Коментар:

en: Number of files:
uk: Кількість файлів:

en: Compression ratio:
uk: Коефіцієнт стиснення:

en: Extracting from archive:
uk: Розпакувати файли з архіву:

en: Adding to archive:
uk: Додати файли до архіву:

en: Total Progress:
uk: Загальний прогрес:

en: Extract archive to the destination directory and quits.
uk: Розпакувати архів до теки призначення і вийти.

en: destination archive
uk: визначений архів

en: Extract archive by asking the extraction directory and quits.
uk: Розпакувати архів запитуючи теки для розпакування і вийти.

en: archive
uk: архів

en: Multi-extract archives
uk: Мульти-розпакування архівів

en: filenames
uk: назви файлів

en: Add the given files by asking the name of the archive and quits.
uk: Додати поточні файли запитуючи назву архіву і вийти.

en: file1 file2 file3 ... fileN
uk: файл1 файл2 файл3 ... файлN

en: Add files to archive by asking their filenames and quits.
uk: Додати файли до архіву запитуючи їх назви і вийти.

en: [archive name]
uk: [архів назва]

en: xarchiver: %s
    Try xarchiver --help to see a full list of available command line options.
uk: xarchiver: %s
    Спробуй xarchiver --help щоб побачити повний список доступних опцій строки

en: Can't extract files from the archive:
uk: Неможливо розпакувати файли з архіву:

en: You missed the archive name!
uk: Ви забули дати назву архіву!

en: Select "New" to create or "Open" to open an archive
uk: Виберіть "Створити" для створення або "Відкрити" щоб відкрити архів

en: Can't allocate memory for the archive structure!
uk: Неможливо виділити пам'ять для структури архіву!

en: Open the selected files with
uk: Відкривати вибрані файли з допомогою

en: Open <i>%s</i> with:
uk: Відкрити <i>%s</i> з:

en: Use a custom command:
uk: Використовувати вказану команду:

en: Browse
uk: Вибрати

en: Select an application
uk: Вказати програму

en: Cr_eate
uk: Ст_ворити

en: Archive type:
uk: Тип архіву:

en: Choose the archive type to create
uk: Виберіть тип створюваного архіву

en: Add the archive extension to the filename
uk: Додати розширення архіву до назви файлу

en: "%s" is already open!
uk: "%s" вже відкрито!

en: Can't create a new archive:
uk: Неможливо створити новий архів:

en: The archive "%s" already exists!
uk: Архів "%s" вже існує!

en: Do you want to overwrite it?
uk: Перезаписати його?

en: Preferences
uk: Властивості

en: Archive
uk: Архів

en: Window
uk: Вікно

en: Advanced
uk: Додаткові

en: Preferred archive format
uk: Типовий формат архіву

en: Confirm deletion of files
uk: Підтвердити видалення файлів

en: Sort archive by filename
uk: Сортувати зміст архіву за назвами файлів

en: The filename column is sorted after loading the archive
uk: Стовпчик з назвами файлів сортується після завантаження архіву

en: Store archiver output
uk: Зберегти вивід архіватора

en: This option takes more memory with large archives
uk: Ця опція потребує багато пам'яті для великих архівів

en: Icons size (requires restart)
uk: Розмір значків (потребує перезапуску)

en: large
uk: великий

en: small
uk: малий

en: Show archive comment
uk: Показувати коментар архіву

en: If checked the archive comment is shown after the archive is loaded
uk: Якщо відмічено, коментар архіву буде відображатись після завантаження архіву

en: Show archive tree sidebar
uk: Показувати бучну панель з деревом архіву

en: Show archive location bar
uk: Показати панель розташування архіву

en: Web browser to use:
uk: Переглядач Web для використання:

en: choose...
uk: вибрати...

en: Open text files with:
uk: Відкривати текстові файли з:

en: Open image files with:
uk: Відкривати файли зображень з:

en: Preferred temp directory:
uk: Типова тека для тимчасових файлів:

en: Save window geometry
uk: Зберігати геометрію вікна

en: Allow subdirs with drag and drop
uk: Дозволити переміщення підтек мишкою

en: This option includes the subdirectories when you add files with drag and drop
uk: Ця опція дозволяє додавання файлів мишкою разом з підтеками

en: <span color='red' style='italic'>Please install xdg-utils package so that
    Xarchiver can recognize more file types.</span>
uk: <span color='red' style='italic'>Встановіть пакет xdg-utils, щоб
    Xarchiver міг працювати з більшою кількістю типів файлів.</span>

en: Choose the temp directory to use
uk: Вибрати теку для тимчасових файлів

en: Choose the application to use
uk: Вибрати програму для використання

en: Method
uk: Метод

en: Version
uk: Версія

en: Can't open RPM file %s:
uk: Неможливо відкрити файл RPM %s:

en: Permission
uk: Доступ

en: Hard Link
uk: Жорстке посилання

en: Owner
uk: Власник

en: Group
uk: Група

en: Can't fseek to position 104:
uk: Неможливо fseek до позиції 104:

en: Can't read data from file:
uk: Неможливо прочитати дані з файлу:

en: Can't fseek in file:
uk: Неможливо fseek в файлі:

en: OS
uk: ОС

en: A GTK+2 only archive manager
uk: Менеджер архівів, що використовує лише GTK+2

en: Archive manager
uk: Менеджер архівів
