xarchiver 0.5.0 - en to sv translation catalogue (268 entries)

en: Compressed
sv: Komprimerad

en: Time
sv: Tid

en: Date
sv: Datum

en: Add files
sv: Lägg till filer

en: Selection
sv: Markering

en: File Paths:
sv: Filsökvägar:

en: Store full paths
sv: Lagra fullständiga sökvägar

en: Do not store paths
sv: Lagra inte sökvägar

en: Options
sv: Alternativ

en: Update and add
sv: Uppdatera och lägg till

en: This option will add any new files and update any files which have been modified since the archive was last created/modified
sv: Detta alternativ kommer att lägga till nya filer och uppdatera de filer som har ändrats sedan arkivet senast skapades/ändrades

en: Freshen and replace
sv: Uppdatera och ersätt

en: This option affects the archive only if it has been modified more recently than the version already in the archive; unlike the update option it will not add files that are not already in the archive
sv: Detta alternativ påverkar endast arkivet om det har ändrats efter den version som redan finns i arkivet; i motsats till uppdateringsalternativet kommer detta inte att lägga till filer som inte redan finns i arkivet

en: Include subdirectories
sv: Inkludera underkataloger

en: Create a solid archive
sv: Skapa ett solit arkiv

en: In a solid archive the files are grouped together featuring a better compression ratio
sv: I ett solit arkiv grupperas filerna tillsammans för att uppnå ett bättre komprimeringsförhållande

en: Delete files after adding
sv: Ta bort filer efter de lagts till

en: Actions:
sv: Åtgärder:

en: Compression:
sv: Komprimering:

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Encryption:
sv: Kryptering:

en: _Add
sv: _Lägg till

en: 0 = no compression, 5 is default, 9 = best compression but slowest
sv: 0 = ingen komprimering, 5 är standard, 9 = bästa komprimering men långsam

en: 0 = no compression, 6 is default, 9 = best compression but slowest
sv: 0 = ingen komprimering, 6 är standard, 9 = bästa komprimering men långsam

en: 0 = no compression, 3 is default, 5 = best compression but slowest
sv: 0 = ingen komprimering, 3 är standard, 5 = bästa komprimering men långsam

en: 0 = no compression, 1 is default, 4 = fastest but least compression
sv: 0 = ingen komprimering, 1 är standard, 4 = snabbast men minst komprimering

en: 5 = default compression, 7 = max compression
sv: 5 = standardkomprimering, 7 = max komprimering

en: Can't add files to the archive:
sv: Kan inte lägga till filer till arkivet:

en: You haven't selected any files to add!
sv: Du har inte markerat några filer att lägga till!

en: You missed the password!
sv: Du glömde lösenordet!

en: Please enter it!
sv: Mata in det!

en: Adding files to archive, please wait...
sv: Lägger till filer till arkiv, vänta...

en: Can't run the archiver executable:
sv: Kan inte köra arkiveraren:

en: Can't create temporary directory in /tmp:
sv: Kan inte skapa temporärkatalog under /tmp:

en: Ratio
sv: Förhållande

en: Attributes
sv: Attribut

en: Points to
sv: Pekar till

en: Permissions
sv: Rättigheter

en: Owner/Group
sv: Ägare/Grupp

en: Size
sv: Storlek

en: An error occurred!
sv: Ett fel inträffade!

en: Please check the 'Store archiver output' option to see it.
sv: Kryssa för alternativet "Lagra arkiverarens utdata" för att se det.

en: Archiver output
sv: Utdata från arkiverare

en: An error occurred while accessing the archive:
sv: Ett fel inträffade vid åtkomst till arkivet:

en: Save the archive as
sv: Spara arkivet som

en: Can't open file "%s":
sv: Kan inte öppna filen "%s":

en: Sorry,this archive format is not supported:
sv: Tyvärr, detta arkivformat stöds inte:

en: the proper archiver is not installed!
sv: den lämpliga arkivhanteraren är inte installerad!

en: Can't allocate memory for the archive structure:
sv: Kan inte allokera minne för arkivstrukturen:

en: Opening archive,please wait...
sv: Öppnar arkiv, vänta...

en: Testing archive,please wait...
sv: Testar arkiv, vänta...

en: Print the archive content as HTML
sv: Skriv ut arkivets innehåll som HTML

en: Print the archive content as text
sv: Skriv ut arkivets innehåll som text

en: Archive contents:
sv: Arkivinnehåll:

en: 
    Name:
sv: 
    Namn:

en: Compressed   size:
sv: Komprimerad storlek:

en: Uncompressed size:
sv: Okomprimerad storlek:

en: Number of files:
sv: Antal filer:

en: Comment:
sv: Kommentar:

en: Files:%*s%s
sv: Filer:%*s%s

en: |Compressed
sv: Komprimerad

en: <th>Files:</th>
sv: <th>Filer:</th>

en: <th>Compressed:</th>
sv: <th>Komprimerad:</th>

en: Are you sure you want to do this?
sv: Är du säker på att du vill göra detta?

en: Can't convert the archive to self-extracting:
sv: Kan inte konvertera arkivet till självextraherande:

en: Can't write the unzipsfx module to the archive:
sv: Kan inte skriva unzipsfx-modulen till arkivet:

en: Please select the 7zCon.sfx module
sv: Välj modulen 7zCon.sfx

en: Save the self-extracting archive as
sv: Spara självextraherande arkiv som

en: Open an archive
sv: Öppna ett arkiv

en: All files
sv: Alla filer

en: Only archives
sv: Endast arkiv

en: Filename
sv: Filnamn

en: Doing so will probably corrupt your archive!
sv: Att göra det kan innebära att ditt arkiv skadas!

en: Do you really want to cancel?
sv: Vill du verkligen avbryta?

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: selected
sv: markerade

en: %d file and %d dir %s (%s) | %d files and %d dirs %s (%s)
sv[0]: %d fil och %d katalog %s (%s)
sv[1]: %d filer och %d kataloger %s (%s)

en: %d dir %s (%s) | %d dirs %s (%s)
sv[0]: %d katalog %s (%s)
sv[1]: %d kataloger %s (%s)

en: %d file %s (%s) | %d files %s (%s)
sv[0]: %d fil %s (%s)
sv[1]: %d filer %s (%s)

en: Can't perform another extraction:
sv: Kan inte genomföra ytterligare en extrahering:

en: Please wait until the completion of the current one!
sv: Vänta tills nuvarande är färdig!

en: You don't have the right permissions to extract the files to the directory "%s".
sv: Du har inte tillräcklig behörighet att extrahera filerna till katalogen "%s".

en: Can't perform extraction!
sv: Kan inte genomföra extraheringen!

en: Sorry,I could not perform the operation!
sv: Tyvärr, jag kunde inte genomföra åtgärden!

en: Can't perform this action:
sv: Kan inte genomföra denna åtgärd:

en: You have to install rar package!
sv: Du måste installera paketet rar!

en: You can't add content to deb packages!
sv: Du kan inte lägga till något till deb-paket!

en: You can't add content to rpm packages!
sv: Du kan inte lägga till något till rpm-paket!

en: The archiver doesn't support this feature!
sv: Arkiveraren saknar stöd för denna funktion!

en: You didn't set which browser to use!
sv: Du ställde inte in vilka webbläsare som ska användas!

en: Please go to Preferences->Advanced and set it.
sv: Gå till Inställningar->Avancerat och ställ in den.

en: This file type is not supported!
sv: Denna filtyp stöds inte!

en: Please install xdg-utils package.
sv: Installera paketet xdg-utils.

en: You didn't set which program to use for opening this file!
sv: Du har inte angivit vilket program som ska användas för att öppna denna fil!

en: Failed to launch the application!
sv: Misslyckades med att starta programmet!

en: Comment
sv: Kommentar

en: From File
sv: Från fil

en: Open a text file
sv: Öppna en textfil

en: Can't open file %s:
sv: Kan inte öppna filen %s:

en: Date modified
sv: Ändringsdatum

en: Extract to:
sv: Extrahera till:

en: Selected files
sv: Markerade filer

en: Files:
sv: Filer:

en: Files
sv: Filer

en: Overwrite existing files
sv: Skriv över befintliga filer

en: Extract files with full path
sv: Extrahera filer med fullständig sökväg

en: The archive's directory structure is recreated in the extraction directory
sv: Arkivets katalogstruktur återskapas i extraheringskatalogen

en: Touch files
sv: Rör filerna

en: When this option is used,tar leaves the data modification times of the files it extracts as the times when the files were extracted,instead of setting it to the times recorded in the archive
sv: När detta alternativ används kommer "tar" att lämna ändringsdatumen för de filer som extraheras till de datum de extraherades, istället för att använda de datum som lagrats i arkivet

en: Freshen existing files
sv: Uppdatera befintliga filer

en: Extract only those files that already exist on disk and that are newer than the disk copies
sv: Extrahera endast de filer som redan finns på disken och som är nyare än diskkopiorna

en: Update existing files
sv: Uppdatera befintliga filer

en: This option performs the same function as the freshen one,extracting files that are newer than those with the same name on disk,and in addition it extracts those files that do not already exist on disk
sv: Detta alternativ genomför samma funktion som uppdateringsfunktionen, extraherar filer som är nyare än de med samma namn på disken men i tillägg även extraherar de filer som inte redan finns på disken

en: Options
sv: Flaggor

en: _Extract
sv: _Extrahera

en: Decompress file
sv: Dekomprimera fil

en: Extract files
sv: Extrahera filer

en: You missed where to extract the files!
sv: Du glömde att ange var filerna ska extraheras!

en: Please enter the extraction path.
sv: Mata in extraheringssökvägen.

en: This archive is encrypted!
sv: Detta arkiv är krypterat!

en: Please enter the password.
sv: Mata in lösenordet.

en: Extracting files from archive,please wait...
sv: Extraherar filer från arkivet, vänta...

en: Archive Name
sv: Arkivnamn

en: Path
sv: Sökväg

en: Multi-Extract
sv: Multiextrahera

en: Extract to dir "Archive Name"
sv: Extrahera till katalogen "Arkivnamn"

en: This option extracts archives in directories named with the archive names
sv: Detta alternativ extraherar arkiv i kataloger med namn från arkivnamnen

en: Destination dirs:
sv: Målkataloger:

en: Extract pathnames
sv: Extrahera sökvägsnamn

en: Options:
sv: Alternativ:

en: Please select the archives you want to extract
sv: Välj de arkiven som du vill extrahera

en: Please select the destination directory
sv: Välj målkatalogen

en: Can't multi-extract archives:
sv: Kan inte multiextrahera arkiv:

en: You haven't added any of them!
sv: Du har inte lagt till några av dem!

en: Please fill the "Extract to" field!
sv: Fyll i fältet "Extrahera till"!

en: Some errors occurred:
sv: Några fel inträffade:

en: Timestamp
sv: Tidsstämpel

en: _Archive
sv: _Arkiv

en: List as
sv: Lista som

en: Text file
sv: Textfil

en: HTML file
sv: HTML-fil

en: _Test
sv: Te_sta

en: _Properties
sv: _Egenskaper

en: A_ction
sv: Å_tgärd

en: A_dd
sv: Läg_g till

en: Rename
sv: Byt namn

en: Make SF_X
sv: Skapa SF_X

en: _Multi-Extract
sv: _Multiextrahera

en: Archive comment
sv: Arkivkommentar

en: Select _all
sv: Markera _allt

en: Dese_lect all
sv: Avmar_kera allt

en: Select _by pattern
sv: Markera _efter mönster

en: Cmd-line outp_ut
sv: Kommandorads_utskrift

en: Enter passwo_rd
sv: Ange löseno_rd

en: _Preferences
sv: _Inställningar

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _Thanks to
sv: _Tack till

en: New
sv: Ny

en: Create a new archive
sv: Skapa ett nytt arkiv

en: Open
sv: Öppna

en: Back
sv: Bakåt

en: Up
sv: Uppåt

en: Forward
sv: Framåt

en: Home
sv: Hem

en: Root
sv: Rot

en: Add
sv: Lägg till

en: Extract
sv: Extrahera

en: Stop
sv: Stopp

en: Cancel current operation
sv: Avbryt aktuell åtgärd

en: Location:
sv: Plats:

en: Archive tree
sv: Arkivträd

en: This is Xarchiver led status. When it's flashing Xarchiver is busy
sv: Detta är Xarchivers LED-status. När den blinkar så är Xarchiver upptagen

en: Close archive
sv: Stäng arkiv

en: <span weight='bold' size='larger'>Password required for:</span>
sv: <span weight='bold' size='larger'>Lösenord krävs för:</span>

en: <span weight='bold' size='larger'>Enter password for:</span>
sv: <span weight='bold' size='larger'>Ange lösenord för:</span>

en: _Password:
sv: _Lösenord:

en: Open With
sv: Öppna med

en: View
sv: Visa

en: Cut
sv: Klipp ut

en: Copy
sv: Kopiera

en: Paste
sv: Klistra in

en: Delete
sv: Ta bort

en: Select by Pattern
sv: Välj efter mönster

en: Pattern:
sv: Mönster:

en: example: *.txt; ac*
sv: exempel: *.txt; ac*

en: _Select
sv: _Välj

en: Archive Properties
sv: Arkivegenskaper

en: Name:
sv: Namn:

en: Path:
sv: Sökväg:

en: Type:
sv: Typ:

en: Encrypted:
sv: Krypterad:

en: Modified on:
sv: Ändrad den:

en: Compressed size:
sv: Komprimerad storlek:

en: Uncompressed size:
sv: Okomprimerad storlek:

en: Comment:
sv: Kommentar:

en: Number of files:
sv: Antal filer:

en: Compression ratio:
sv: Komprimeringsförhållande:

en: Extracting from archive:
sv: Extraherar från arkivet:

en: Adding to archive:
sv: Lägger till filer till arkivet:

en: Total Progress:
sv: Totalt förlopp:

en: Extract archive to the destination directory and quits.
sv: Extrahera arkivet till målkatalogen och avslutar.

en: destination archive
sv: målarkiv

en: Extract archive by asking the extraction directory and quits.
sv: Extrahera arkiv genom att fråga efter målkatalogen och avsluta.

en: archive
sv: arkiv

en: Multi-extract archives
sv: Multiextrahera arkiv

en: filenames
sv: filnamn

en: Add the given files by asking the name of the archive and quits.
sv: Lägg till angivna filer genom att fråga efter namnet på arkivet och avsluta.

en: file1 file2 file3 ... fileN
sv: fil1 fil2 fil3 ... filN

en: Add files to archive by asking their filenames and quits.
sv: Lägg till filer till arkivet genom att fråga efter deras filnamn och avsluta.

en: [archive name]
sv: [arkivnamn]

en: xarchiver: %s
    Try xarchiver --help to see a full list of available command line options.
sv: xarchiver: %s
    Prova xarchiver --help för att se en fullständig lista på tillgängliga kommandoradsflaggor.

en: Can't extract files from the archive:
sv: Kan inte extrahera filer från arkivet:

en: You missed the archive name!
sv: Du glömde arkivnamnet!

en: Select "New" to create or "Open" to open an archive
sv: Välj "Ny" för att skapa eller "Öppna" för att öppna ett arkiv

en: Can't allocate memory for the archive structure!
sv: Kan inte allokera minne för arkivstrukturen!

en: Open the selected files with
sv: Öppna de markerade filerna med

en: Open <i>%s</i> with:
sv: Öppna <i>%s</i> med:

en: Use a custom command:
sv: Använd ett anpassat kommando:

en: Browse
sv: Bläddra

en: Select an application
sv: Välj ett program

en: Cr_eate
sv: Ska_pa

en: Archive type:
sv: Arkivtyp:

en: Choose the archive type to create
sv: Välj vilken arkivtyp som ska skapas

en: Add the archive extension to the filename
sv: Lägg till arkivändelsen till filnamnet

en: "%s" is already open!
sv: "%s" är redan öppen!

en: Can't create a new archive:
sv: Kan inte skapa ett nytt arkiv:

en: The archive "%s" already exists!
sv: Arkivet "%s" finns redan!

en: Do you want to overwrite it?
sv: Vill du skriva över det?

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Archive
sv: Arkiv

en: Window
sv: Fönster

en: Advanced
sv: Avancerat

en: Preferred archive format
sv: Föredraget arkivformat

en: Confirm deletion of files
sv: Bekräfta borttagning av filer

en: Sort archive by filename
sv: Sortera arkiv efter filnamn

en: The filename column is sorted after loading the archive
sv: Filnamnskolumnen sorteras efter inläsning av arkivet

en: Store archiver output
sv: Lagra arkiverarens utdata

en: This option takes more memory with large archives
sv: Detta alternativ använder mer minne med stora arkiv

en: Icons size (requires restart)
sv: Ikonstorlek (kräver omstart)

en: large
sv: stor

en: small
sv: liten

en: Show archive comment
sv: Visa arkivkommentar

en: If checked the archive comment is shown after the archive is loaded
sv: Om kryssad kommer arkivkommentarer att visas efter att arkivet lästs in

en: Show archive tree sidebar
sv: Visa sidopanel för arkivträd

en: Show archive location bar
sv: Visa platsrad för arkiv

en: Web browser to use:
sv: Webbläsare att använda:

en: choose...
sv: välj...

en: Open text files with:
sv: Öppna textfiler med:

en: Open image files with:
sv: Öppna bildfiler med:

en: Preferred temp directory:
sv: Föredragen temporärkatalog:

en: Save window geometry
sv: Spara fönstergeometri

en: Allow subdirs with drag and drop
sv: Tillåt underkataloger med dra och släpp

en: This option includes the subdirectories when you add files with drag and drop
sv: Detta alternativ inkluderar underkatalogerna när du lägger till filer med dra och släpp

en: <span color='red' style='italic'>Please install xdg-utils package so that
    Xarchiver can recognize more file types.</span>
sv: <span color='red' style='italic'>Installera paketet xdg-utils så att
    Xarchiver kan känna igen fler filtyper.</span>

en: Choose the temp directory to use
sv: Välj en temporärkatalog att använda

en: Choose the application to use
sv: Välj ett program att använda

en: Method
sv: Metod

en: Can't open RPM file %s:
sv: Kan inte öppna RPM-filen %s:

en: Permission
sv: Rättighet

en: Hard Link
sv: Hård länk

en: Owner
sv: Ägare

en: Group
sv: Grupp

en: Can't fseek to position 104:
sv: Kan inte söka till position 104:

en: Can't read data from file:
sv: Kan inte läsa data från filen:

en: Can't fseek in file:
sv: Kan inte söka i filen:

en: A GTK+2 only archive manager
sv: En arkivhanterare som använder GTK+2

en: Archive manager
sv: Arkivhanterare
