xarchiver 0.4.2rc2 - en to fi translation catalogue (271 entries)

en: Original
fi: Alkuperäinen

en: Compressed
fi: Pakattu

en: Time
fi: Aika

en: Date
fi: Pvm

en: Add files
fi: Lisää tiedostoja

en: Selection
fi: Valinta

en: File Paths:
fi: Tiedostopolut:

en: Store full paths
fi: Tallenna täydet polut

en: Do not store paths
fi: Älä tallenna polkuja

en: Options
fi: Vaihtoehdot

en: Update and add
fi: Päivitä ja lisää

en: This option will add any new files and update any files which have been modified since the archive was last created/modified
fi: Tämä valinta lisää tai päivittää arkistoon sen luomisen tai edellisen muokkaamisen jälkeen luodut tai muokatut tiedostot

en: Freshen and replace
fi: Virkistä ja korvaa

en: This option affects the archive only if it has been modified more recently than the version already in the archive; unlike the update option it will not add files that are not already in the archive
fi: Tämä vaihtoehto päivittää arkiston ainoastaan, jos jotain tiedostoa on muokattu sen arkistoimisen jälkeen. Toisin kuin päivitysvaihtoehdossa, arkistoon ei lisätä tiedostoja, joita se ei jo sisällä

en: Include subdirectories
fi: Myös alikansiot

en: Create a solid archive
fi: Luo kiinteä arkisto

en: In a solid archive the files are grouped together featuring a better compression ratio
fi: Kiinteässä arkistossa tiedostot yhdistetään paremman pakkaussuhteen saavuttamiseksi

en: Delete files after adding
fi: Poista tiedostot lisäämisen jälkeen

en: Actions:
fi: Toiminnot:

en: Compression:
fi: Pakkaustaso:

en: Password:
fi: Salasana:

en: Encryption:
fi: Salaus:

en: _Add
fi: _Lisää

en: 0 = no compression, 5 is default, 9 = best compression but slowest
fi: 0 = ei pakkausta, 5 = oletus, 9 = paras pakkaus mutta hitain

en: 0 = no compression, 6 is default, 9 = best compression but slowest
fi: 0 = ei pakkausta, 6 = oletus, 9 = paras pakkaus mutta hitain

en: 0 = no compression, 3 is default, 5 = best compression but slowest
fi: 0 = ei pakkausta, 3 = oletus, 5 = paras pakkaus mutta hitain

en: 0 = no compression, 1 is default, 4 = fastest but least compression
fi: 0 = ei pakkausta, 1 on oletus, 4 = nopein mutta pakkaa vähiten

en: 5 = default compression, 7 = max compression
fi: 5 = oletuspakkaus, 7 = tehokkain pakkaus

en: Can't add files to the archive:
fi: Ei voi lisätä tiedostoja arkistoon:

en: You haven't selected any files to add!
fi: Et valinnut yhtään tiedostoa lisättäväksi!

en: You missed the password!
fi: Salasana puuttuu!

en: Please enter it!
fi: Ole hyvä ja syötä se!

en: Adding files to archive, please wait...
fi: Lisätään tiedostoja arkistoon, odota...

en: Can't run the archiver executable:
fi: Arkistointiohjelmaa ei voi suorittaa:

en: Can't create temporary directory in /tmp:
fi: Ei voi luoda väliaikaiskansiota kohteeseen /tmp:

en: Ratio
fi: Suhde

en: Attributes
fi: Attribuutit

en: Points to
fi: Kohteeseen

en: Permissions
fi: Oikeudet

en: Owner/Group
fi: Omistaja/Ryhmä

en: Size
fi: Koko

en: An error occurred!
fi: Virhe!

en: Please check the 'Store archiver output' option to see it.
fi: Valitse asetus "Säilytä arkistoijan tulostus" nähdäksesi sen

en: Archiver output
fi: Arkistoijan tulostus

en: An error occurred while accessing the archive:
fi: Virhe luettaessa arkistoa:

en: Save the archive as
fi: Tallenna arkisto nimellä

en: Can't open file "%s":
fi: Tiedostoa "%s" ei voi avata:

en: Sorry,this archive format is not supported:
fi: Arkistotyyppiä ei valitettavasti tueta:

en: the proper archiver is not installed!
fi: tarvittavaa arkistointisovellusta ei ole asennettu!

en: Can't allocate memory for the archive structure:
fi: Arkistorakenteelle ei voi varata muistia:

en: Opening archive,please wait...
fi: Avataan arkistoa, odota...

en: Testing archive,please wait...
fi: Tarkistetaan arkistoa, odota...

en: Print the archive content as HTML
fi: Tulosta arkiston sisältö HTML-muodossa

en: Print the archive content as text
fi: Tulosta arkiston sisältö tekstimuodossa

en: Archive contents:
fi: Arkiston sisältö:

en: 
    Name:
fi: 
    Nimi:

en: Compressed   size:
fi: Pakattu koko:

en: Uncompressed size:
fi: Koko purettuna:

en: Number of files:
fi: Tiedostomäärä:

en: Comment:
fi: Kommentti:

en: Files:%*s%s
fi: Tiedostot:%*s%s

en: |Compressed
fi: |Pakattu:

en: <th>Files:</th>
fi: <th>Tiedostot:</th>

en: <th>Compressed:</th>
fi: <th>Pakattu:</th>

en: Are you sure you want to do this?
fi: Haluatko varmasti tehdä sen?

en: Can't convert the archive to self-extracting:
fi: Arkistoa ei voi muuntaa itsepurkautuvaksi:

en: Can't write the unzipsfx module to the archive:
fi: Arkistoon ei voi kirjoittaa unzipsfx-moduulia:

en: Please select the 7zCon.sfx module
fi: Valitse 7zCon.sfx-moduuli

en: Save the self-extracting archive as
fi: Tallenna itsepurkautuva arkisto nimellä

en: Open an archive
fi: Avaa arkisto

en: All files
fi: Kaikki tiedostot

en: Only archives
fi: Vain arkistot

en: Filename
fi: Tiedostonimi

en: Doing so will probably corrupt your archive!
fi: Se tekisi arkistosta luultavasti käyttökelvottoman!

en: Do you really want to cancel?
fi: Haluatko todella perua toiminnon?

en: Yes
fi: Kyllä

en: No
fi: Ei

en: selected
fi: valittu

en: %d file and %d dir %s (%s) | %d files and %d dirs %s (%s)
fi[0]: %d tiedosto ja %d kansio %s (%s)
fi[1]: %d tiedostoa ja %d kansiota %s (%s)

en: %d dir %s (%s) | %d dirs %s (%s)
fi[0]: %d kansio %s (%s)
fi[1]: %d kansiota %s (%s)

en: %d file %s (%s) | %d files %s (%s)
fi[0]: %d tiedosto %s (%s)
fi[1]: %d tiedostoa %s (%s)

en: Can't perform another extraction:
fi: Ei voi purkaa uudelleen:

en: Please wait until the completion of the current one!
fi: Odota, kunnes nykyinen toiminto valmistuu.

en: You don't have the right permissions to extract the files to the directory "%s".
fi: Oikeutesi eivät riitä tiedostojen purkamiseen kansioon "%s".

en: Can't perform extraction!
fi: Ei voi purkaa!

en: Sorry,I could not perform the operation!
fi: Toiminnon suoritus epäonnistui!

en: Can't perform this action:
fi: Toimintoa ei voi suorittaa:

en: You have to install rar package!
fi: Asenna paketti rar.

en: You can't add content to deb packages!
fi: Et voi lisätä sisältöä deb-paketteihin!

en: You can't add content to rpm packages!
fi: Et voi lisätä sisältöä rpm-paketteihin!

en: The archiver doesn't support this feature!
fi: Arkistoija ei tue tätä ominaisuutta!

en: You didn't set which browser to use!
fi: Et valinnut käytettävää selainta!

en: Please go to Preferences->Advanced and set it.
fi: Aseta se kohdassa Asetukset->Lisäasetukset.

en: This file type is not supported!
fi: Tiedostotyyppiä ei tueta!

en: Please install xdg-utils package.
fi: Asenna paketti xdg-utils.

en: You didn't set which program to use for opening this file!
fi: Et valinnut tiedoston avaamiseen käytettävää sovellusta!

en: Failed to launch the application!
fi: Sovelluksen suoritus epäonnistui!

en: Comment
fi: Kommentti

en: From File
fi: Tiedostosta

en: Open a text file
fi: Avaa tekstitiedosto

en: Can't open file %s:
fi: Tiedostoa "%s" ei voi avata:

en: Date modified
fi: Muokattu

en: Extract to:
fi: Kohde:

en: Selected files
fi: Valitut tiedostot

en: Files:
fi: Tiedostot:

en: Files
fi: Tiedostot

en: Overwrite existing files
fi: Korvaa olemassaolevat

en: Extract files with full path
fi: Pura tiedostot polkuineen

en: The archive's directory structure is recreated in the extraction directory
fi: Arkiston kansiopuurakenne luodaan uudelleen purkukohteeseen

en: Touch files
fi: Kosketa tiedostoja

en: When this option is used,tar leaves the data modification times of the files it extracts as the times when the files were extracted,instead of setting it to the times recorded in the archive
fi: Tämän ollessa valittuna tar jättää purettujen tiedostojen muokkausajoiksi niiden purkamisajankohdan sen sijaan, että säilyttäisi arkistoon tallennetut muokkausajat

en: Freshen existing files
fi: Virkistä tiedostot

en: Extract only those files that already exist on disk and that are newer than the disk copies
fi: Pura ainoastaan ne tiedostot, jotka ovat jo olemassa purkukohteessa ja jotka ovat kohdetiedostoja uudempia

en: Update existing files
fi: Päivitä tiedostot

en: This option performs the same function as the freshen one,extracting files that are newer than those with the same name on disk,and in addition it extracts those files that do not already exist on disk
fi: Tämä valinta purkaa virkistystoiminnon tavoin tiedostot, jotka ovat kohteessa olevia uudempia, mutta lisäksi se purkaa myös sellaiset tiedostot, joita kohteesta ei löydy

en: Options
fi: Valinnat

en: _Extract
fi: P_ura

en: Decompress file
fi: Pura tiedosto

en: Extract files
fi: Pura tiedostoja

en: You missed where to extract the files!
fi: Unohdit ilmoittaa, mihin tiedostot puretaan!

en: Please enter the extraction path.
fi: Ole hyvä ja syötä purkupolku.

en: This archive is encrypted!
fi: Arkisto on salattu!

en: Please enter the password.
fi: Ole hyvä ja syötä salasana.

en: Extracting files from archive,please wait...
fi: Puretaan tiedostoja arkistosta, odota...

en: Archive Name
fi: Arkiston nimi

en: Path
fi: Polku

en: Multi-Extract
fi: Pura useita

en: Extract to dir "Archive Name"
fi: Pura kansioon "Arkiston nimi"

en: This option extracts archives in directories named with the archive names
fi: Tämä valinta purkaa tiedostot arkistojen mukaan nimettäviin kansioihin

en: Destination dirs:
fi: Kohdekansiot:

en: Extract pathnames
fi: Pura tiedostopolut

en: Options:
fi: Valinnat:

en: Please select the archives you want to extract
fi: Valitse purettavat arkistot

en: Please select the destination directory
fi: Valitse kohdekansio

en: Can't multi-extract archives:
fi: Ei voi purkaa useita arkistoja:

en: You haven't added any of them!
fi: Et valinnut yhtään arkistoa!

en: Please fill the "Extract to" field!
fi: Täytä "Kohde"-kenttä!

en: Some errors occurred:
fi: Tapahtui virheitä:

en: Timestamp
fi: Aikaleima

en: _Archive
fi: _Arkisto

en: List as
fi: Listaa

en: Text file
fi: Tekstitiedostoon

en: HTML file
fi: HTML-tiedostoon

en: _Test
fi: _Tarkista

en: _Properties
fi: _Ominaisuudet

en: A_ction
fi: Toi_minto

en: A_dd
fi: _Lisää

en: Rename
fi: Nimeä uudelleen

en: Make SF_X
fi: _Tee itsepurkautuva

en: _Multi-Extract
fi: Pur_a useita

en: Archive comment
fi: Arkiston kommentti

en: Select _all
fi: Valitse _kaikki

en: Dese_lect all
fi: Poista _valinnat

en: Select _by pattern
fi: Valitse _hakukaavalla

en: Cmd-line outp_ut
fi: Ko_mentorivitulostus

en: Enter passwo_rd
fi: Syötä _salasana

en: _Preferences
fi: As_etukset

en: _Help
fi: _Ohje

en: _Thanks to
fi: _Kiitokset

en: New
fi: Uusi

en: Create a new archive
fi: Luo uusi arkisto

en: Open
fi: Avaa

en: Back
fi: Edellinen

en: Up
fi: Ylös

en: Forward
fi: Seuraava

en: Home
fi: Koti

en: Root
fi: Juuri

en: Add
fi: Lisää

en: Extract
fi: Pura

en: Stop
fi: Pysäytä

en: Cancel current operation
fi: Peru nykyinen toiminto

en: Location:
fi: Sijainti:

en: Archive tree
fi: Kansiopuu

en: This is Xarchiver led status. When it's flashing Xarchiver is busy
fi: Tämä on Xarchiverin tilaa ilmaiseva merkkivalo. Se vilkkuu Xarchiverin toimiessa.

en: Close archive
fi: Sulje arkisto

en: <span weight='bold' size='larger'>Password required for:</span>
fi: <span weight='bold' size='larger'>Tarvitaan salasana:</span>

en: <span weight='bold' size='larger'>Enter password for:</span>
fi: <span weight='bold' size='larger'>Syötä salasana:</span>

en: _Password:
fi: _Salasana:

en: Open With
fi: Avaa sovelluksessa

en: View
fi: Näytä

en: Cut
fi: Leikkaa

en: Copy
fi: Kopioi

en: Paste
fi: Liitä

en: Delete
fi: Poista

en: Select by Pattern
fi: Valitse hakukaavalla

en: Pattern:
fi: Polku:

en: example: *.txt; ac*
fi: esim: *.txt, ac*

en: _Select
fi: _Valitse

en: Archive Properties
fi: Arkiston ominaisuudet

en: Name:
fi: Nimi:

en: Path:
fi: Polku:

en: Type:
fi: Tyyppi:

en: Encrypted:
fi: Salattu:

en: Modified on:
fi: Muokattu:

en: Compressed size:
fi: Pakattu koko:

en: Uncompressed size:
fi: Koko purettuna:

en: Comment:
fi: Kommentti:

en: Number of files:
fi: Tiedostoja:

en: Compression ratio:
fi: Pakkaussuhde:

en: Extracting from archive:
fi: Puretaan arkistosta:

en: Adding to archive:
fi: Lisätään arkistoon

en: Total Progress:
fi: Etenemisaste:

en: Extract archive to the destination directory and quits.
fi: Pura arkisto kohdekansioon

en: destination archive
fi: KOHDEARKISTO

en: Extract archive by asking the extraction directory and quits.
fi: Pura arkisto kysyen kohdekansiota

en: archive
fi: ARKISTO

en: Multi-extract archives
fi: Pura useita arkistoja

en: filenames
fi: TIEDOSTOT

en: Add the given files by asking the name of the archive and quits.
fi: Kysy arkiston nimeä ja lisää määritetyt
                                        tiedostot

en: file1 file2 file3 ... fileN
fi: [TIED1] ... [TIEDN]

en: Add files to archive by asking their filenames and quits.
fi: Kysy tiedostonimet ja lisää ne arkistoon

en: [archive name]
fi: [arkiston nimi]

en: xarchiver: %s
    Try xarchiver --help to see a full list of available command line options.
fi: xarchiver: %s
    Kirjoittamalla xarchiver --help saat täyden listan komentorivivalitsimista.

en: Can't extract files from the archive:
fi: Ei voi purkaa tiedostoja arkistosta:

en: You missed the archive name!
fi: Arkiston nimi puuttuu!

en: Select "New" to create or "Open" to open an archive
fi: Valitse "Uusi" luodaksesi tai "Avaa" avataksesi arkiston

en: Can't allocate memory for the archive structure!
fi: Arkistorakenteelle ei voi varata muistia!

en: Open the selected files with
fi: Avaa valitut tiedostot sovelluksessa

en: Open <i>%s</i> with:
fi: Avaa <i>%s</i> sovelluksessa:

en: Use a custom command:
fi: Mukautettu komento:

en: Browse
fi: Selaa

en: Select an application
fi: Valitse sovellus

en: Cr_eate
fi: _Luo

en: Archive type:
fi: Arkistotyyppi:

en: Choose the archive type to create
fi: Valitse luotavan arkiston tyyppi

en: Add the archive extension to the filename
fi: Lisää arkiston pääte tiedostonimeen

en: "%s" is already open!
fi: "%s" on jo avoinna!

en: Can't create a new archive:
fi: Uutta arkistoa ei voi luoda:

en: The archive "%s" already exists!
fi: Arkisto "%s" on jo olemassa!

en: Do you want to overwrite it?
fi: Haluatko korvata sen?

en: Preferences
fi: Asetukset

en: Archive
fi: Arkisto

en: Window
fi: Ikkuna

en: Advanced
fi: Lisäasetukset

en: Preferred archive format
fi: Oletusarkistomuoto

en: Confirm deletion of files
fi: Varmista tiedostojen poisto

en: Sort archive by filename
fi: Järjestä arkisto tiedostonimen mukaan

en: The filename column is sorted after loading the archive
fi: Tiedostonimisarake järjestetään, kun arkisto on avattu

en: Store archiver output
fi: Säilytä arkistoijan tulostus

en: This option takes more memory with large archives
fi: Tämä käyttää enemmän muistia, jos arkisto on suuri

en: Icons size (requires restart)
fi: Kuvakkeiden koko
    (vaatii uudelleenkäynnistyksen)

en: large
fi: suuri

en: small
fi: pieni

en: Show archive comment
fi: Näytä arkiston kommentti

en: If checked the archive comment is shown after the archive is loaded
fi: Jos tämä on valittu, näet arkiston kommentin kun arkisto on avattu

en: Show archive tree sidebar
fi: Näytä arkiston puurakenne sivupalkissa

en: Show archive location bar
fi: Näytä arkiston sijaintipalkki

en: Web browser to use:
fi: Käytettävä www-selain

en: choose...
fi: valitse...

en: Open text files with:
fi: Näytä tekstitiedostot käyttäen:

en: Open image files with:
fi: Avaa kuvatiedostot käyttäen:

en: Preferred temp directory:
fi: Väliaikaiskansio:

en: Save window geometry
fi: Tallenna ikkunan sijainti ja koko

en: Allow subdirs with drag and drop
fi: Lisää alikansiot raahaamalla

en: This option includes the subdirectories when you add files with drag and drop
fi: Jos valitset tämän, myös alikansiot lisätään raahatessa arkistoon

en: <span color='red' style='italic'>Please install xdg-utils package so that
    Xarchiver can recognize more file types.</span>
fi: <span color='red' style='italic'>Asenna paketti xdg-utils, jotta 
    Xarchiver tunnistaisi enemmän tiedostotyyppejä.</span>

en: Choose the temp directory to use
fi: Valitse käytettävä väliaikaiskansio

en: Choose the application to use
fi: Valitse käytettävä sovellus

en: Method
fi: Metodi

en: Version
fi: Versio

en: Can't open RPM file %s:
fi: RPM-tiedostoa %s ei voi avata:

en: Permission
fi: Oikeus

en: Hard Link
fi: Kova linkki

en: Owner
fi: Omistaja

en: Group
fi: Ryhmä

en: Can't fseek to position 104:
fi: fseek kohtaan 104 ei onnistu:

en: Can't read data from file:
fi: Ei voi lukea tiedostosta:

en: Can't fseek in file:
fi: fseek ei onnistu tiedostossa:

en: OS
fi: Järjestelmä

en: A GTK+2 only archive manager
fi: GTK+2 -arkistonhallintasovellus

en: Archive manager
fi: Arkistonhallinta
