xarchiver 0.5.0 - en to da translation catalogue (258 entries)

en: Compressed
da: Komprimeret

en: Attr
da: Attribut

en: Time
da: Tid

en: Date
da: Dato

en: Add files
da: Tilføj filer

en: Selection
da: Markering

en: File Paths:
da: Filstier:

en: Store full paths
da: Gem fulde stinavne

en: Do not store paths
da: Gem ikke stinavne

en: Options
da: Indstillinger

en: Update and add
da: Opdatér og tilføj

en: This option will add any new files and update any files which have been modified since the archive was last created/modified
da: Denne indstilling vil tilføje nye filer og opdatere filer, som er blevet ændret, siden arkivet blev oprettet/ændret

en: Freshen and replace
da: Opdatér og erstat

en: This option affects the archive only if it has been modified more recently than the version already in the archive; unlike the update option it will not add files that are not already in the archive
da: Denne indstilling påvirker kun arkivet, hvis filen er blevet modificeret senere, end den version som allerede er i arkivet; modsat opdatér-indstillingen vil denne ikke tilføje filer, som ikke allerede findes i arkivet

en: Include subdirectories
da: Medtag undermapper

en: Create a solid archive
da: Opret et ensartet arkiv

en: In a solid archive the files are grouped together featuring a better compression ratio
da: I et ensartet arkiv er filerne samlet sammen, og dette giver bedre komprimeringforhold

en: Delete files after adding
da: Slet filer efter tilføjelse

en: Actions:
da: Handlinger:

en: Compression:
da: Komprimering:

en: Password:
da: Adgangskode:

en: Encryption:
da: Kryptering:

en: _Add
da: _Tilføj

en: 0 = no compression, 5 is default, 9 = best compression but slowest
da: 0 = ingen komprimering, 5 er standardværdi. 9 = bedste komprimering men langsomst

en: 0 = no compression, 6 is default, 9 = best compression but slowest
da: 0 = ingen komprimering, 6 er standardværdi. 9 = bedste komprimering men langsomst

en: 0 = no compression, 3 is default, 5 = best compression but slowest
da: 0 = ingen komprimering, 3 er standardværdi. 5 = bedste komprimering men langsomst

en: 0 = no compression, 1 is default, 4 = fastest but least compression
da: 0 = ingen komprimering, 1 er standardværdi, 4 = hurtigste med laveste komprimering

en: 5 = default compression, 7 = max compression
da: 5 = standardværdi komprimering, 7 = maksimum komprimering

en: Can't add files to the archive:
da: Kan ikke tilføje filer til arkivet:

en: You haven't selected any files to add!
da: Du har ikke valgt filer for tilføjning!

en: You missed the password!
da: Du glemte at angive adgangskode!

en: Please enter it!
da: Vær venlig at angive adgangskode!

en: Adding files to archive, please wait...
da: Tilføjer filer til arkiv, vent venligst...

en: Can't run the archiver executable:
da: Kan ikke køre arkivprogram:

en: Can't create temporary directory in /tmp:
da: Kan ikke oprette midlertidig mappe i /tmp:

en: Ratio
da: Forhold

en: Attributes
da: Attributter

en: Points to
da: Peger på

en: Permissions
da: Rettigheder

en: Owner/Group
da: Ejer/Gruppe

en: Size
da: Størrelse

en: An error occurred!
da: En fejl opstod!

en: Please check the 'Store archiver output' option to see it.
da: Afkryds venligst 'Gem arkivuddata' indstilling for at se denne.

en: Archiver output
da: Arkivuddata

en: An error occurred while accessing the archive:
da: En fejl opstod under tilgang til arkivet:

en: Save the archive as
da: Gem arkivet som

en: Can't open file "%s":
da: Kan ikke åbne fil "%s":

en: the proper archiver is not installed!
da: det korrekte arkivprogram er ikke installeret!

en: Can't allocate memory for the archive structure:
da: Kan ikke reservere hukommelse til arkivstrukturen:

en: Print the archive content as HTML
da: Skriv arkivindholdet som HTML

en: Print the archive content as text
da: Skriv arkivindholdet som tekst

en: Archive contents:
da: Arkivindhold:

en: 
    Name:
da: 
    Navn:

en: Compressed   size:
da: Komprimeret størrelse:

en: Uncompressed size:
da: Ukomprimeret størrelse:

en: Number of files:
da: Antal filer:

en: Comment:
da: Kommentar:

en: Files:%*s%s
da: Filer:%*s%s

en: |Compressed
da: Komprimeret

en: <th>Files:</th>
da: <th>Filer:</th>

en: <th>Compressed:</th>
da: <th>Komprimeret:</th>

en: Are you sure you want to do this?
da: Er du sikker på, at du vil gøre dette?

en: Can't convert the archive to self-extracting:
da: Kan ikke konvertere arkivet til selvudpakning:

en: Can't write the unzipsfx module to the archive:
da: Kan ikke skrive unzipsfx-modulet til arkiv:

en: Please select the 7zCon.sfx module
da: Markér venligst 7zCon.sfx-modulet

en: Save the self-extracting archive as
da: Gem det selvudpakkende arkiv som

en: Open an archive
da: Åbn et arkiv

en: All files
da: Alle filer

en: Only archives
da: Kun arkiver

en: Filename
da: Filnavn

en: Doing so will probably corrupt your archive!
da: At gøre dette vil sansynligvis ødelægge dit arkiv!

en: Do you really want to cancel?
da: Ønsker du virkelig at afbryde?

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: selected
da: markeret

en: %d file and %d dir %s (%s) | %d files and %d dirs %s (%s)
da[0]: %d fil og %d katalog %s (%s)
da[1]: %d filer og %d kataloger %s (%s)

en: %d dir %s (%s) | %d dirs %s (%s)
da[0]: %d katatalog %s (%s)
da[1]: %d kataloger %s (%s)

en: %d file %s (%s) | %d files %s (%s)
da[0]: %d fil %s (%s)
da[1]: %d filer %s (%s)

en: Can't perform another extraction:
da: Kan ikke udføre en anden udpakning:

en: Please wait until the completion of the current one!
da: Vent venligst til afslutning af igangværende arkivering!

en: You don't have the right permissions to extract the files to the directory "%s".
da: Du har ikke de korrekte adgangsrettigheder til at udpakke filerne til kataloget "%s".

en: Can't perform extraction!
da: Kan ikke udføre udpakning!

en: Sorry,I could not perform the operation!
da: Beklager, handlingen kunne ikke udføres!

en: Can't perform this action:
da: Kan ikke udføre denne handling:

en: You have to install rar package!
da: Du er nødt til at installere rar-pakken!

en: You can't add content to deb packages!
da: Du kan ikke tilføje indhold til deb-pakker!

en: You can't add content to rpm packages!
da: Du kan ikke tilføje indhold til rpm-pakker!

en: The archiver doesn't support this feature!
da: Arkivprogrammet understøtter ikke denne egenskab!

en: You didn't set which browser to use!
da: Du har ikke indstillet hvilken browser der skal bruges!

en: Please go to Preferences->Advanced and set it.
da: Gå venligst til Indstillinger->Avanceret og indstil den.

en: This file type is not supported!
da: Denne filtype er ikke understøttet!

en: Please install xdg-utils package.
da: Installér venligst xdg-utils-pakken.

en: You didn't set which program to use for opening this file!
da: Du har ikke indstillet et program for åbning af denne filtype!

en: Failed to launch the application!
da: Kunne ikke starte programmet!

en: Comment
da: Kommentar

en: From File
da: Fra fil

en: Open a text file
da: Åben en tekstfil

en: Can't open file %s:
da: Kan ikke åbne fil %s:

en: Date modified
da: Ændringsdato

en: Extract to:
da: Udpak til:

en: Selected files
da: Valgte filer

en: Files:
da: Filer:

en: Files
da: Filer

en: Overwrite existing files
da: Overskriv eksisterende filer

en: Extract files with full path
da: Udpak filer med fulde stinavne

en: The archive's directory structure is recreated in the extraction directory
da: Arkivets katalogstruktur er genoprettet i udpakningskataloget

en: Touch files
da: Rør filer

en: Freshen existing files
da: Genopfrisk eksisterende filer

en: Extract only those files that already exist on disk and that are newer than the disk copies
da: Udpak kun filer som allerede findes på disken, og som er nyere end dem på disken

en: Update existing files
da: Opdatér eksisterende filer

en: Options
da: Indstillinger

en: _Extract
da: _Udpak

en: Decompress file
da: Dekomprimér fil

en: Extract files
da: Udpak filer

en: You missed where to extract the files!
da: Du glemte, hvor du ville udpakke filerne!

en: Please enter the extraction path.
da: Angiv venligst en udpakkesti.

en: This archive is encrypted!
da: Dette arkiv er krypteret!

en: Please enter the password.
da: Angiv venligst adgangskode.

en: Archive Name
da: Arkivnavn

en: Path
da: Sti

en: Multi-Extract
da: Multi-udpakning

en: Extract to dir "Archive Name"
da: Udpak til kataloget "Arkivnavn"

en: This option extracts archives in directories named with the archive names
da: Denne indstilling udpakker arkiver i kataloger navngivet med arkivernes navne

en: Destination dirs:
da: Målkataloger:

en: Extract pathnames
da: Udpak stinavne

en: Options:
da: Indstillinger:

en: Please select the archives you want to extract
da: Markér arkiverne du ønsker at udpakke

en: Please select the destination directory
da: Vælg venligst målkataloget

en: Can't multi-extract archives:
da: Kan ikke multi-udpakke arkiverne:

en: You haven't added any of them!
da: Du har ikke tilføjet nogen af dem!

en: Please fill the "Extract to" field!
da: Udfyld venligst "Udpak til" feltet!

en: Some errors occurred:
da: Der opstod fejl:

en: Timestamp
da: Tidstempel

en: _Archive
da: _Arkivér

en: List as
da: Vis som

en: Text file
da: Tekstfil

en: HTML file
da: HTML-fil

en: _Properties
da: _Egenskaber

en: A_ction
da: _Handling

en: A_dd
da: _Tilføj

en: Rename
da: Omdøb

en: Make SF_X
da: Opret SF_X

en: _Multi-Extract
da: _Multi-udpak

en: Archive comment
da: Arkivkommentar

en: Select _all
da: Markér _alle

en: Dese_lect all
da: Afmar_kér alle

en: Select _by pattern
da: Markér efter _mønster

en: Cmd-line outp_ut
da: Cmd-linjeu_ddata

en: Enter passwo_rd
da: Angiv _adgangskode

en: _Preferences
da: _Indstillinger

en: _Help
da: _Hjælp

en: _Thanks to
da: _Tak til

en: New
da: Ny

en: Create a new archive
da: Opret nyt arkiv

en: Open
da: Åbn

en: Back
da: Tilbage

en: Up
da: Op

en: Forward
da: Fremad

en: Home
da: Hjem

en: Root
da: Rod

en: Add
da: Tilføj

en: Extract
da: Udpak

en: Cancel current operation
da: Afbryd igangværende handling

en: Location:
da: Placering:

en: Archive tree
da: Arkivtræ

en: This is Xarchiver led status. When it's flashing Xarchiver is busy
da: Dette er Xarchivers led status. Ved blink er Xarchiver optaget

en: Close archive
da: Luk arkiv

en: <span weight='bold' size='larger'>Password required for:</span>
da: <span weight='bold' size='larger'>Adgangskode påkrævet for:</span>

en: <span weight='bold' size='larger'>Enter password for:</span>
da: <span weight='bold' size='larger'>Angiv adgangskode for:</span>

en: _Password:
da: _Adgangskode:

en: Open With
da: Åbn med

en: View
da: Vis

en: Cut
da: Klip

en: Copy
da: Kopiér

en: Paste
da: Indsæt

en: Delete
da: Slet

en: Select by Pattern
da: Markér efter mønstre

en: Pattern:
da: Mønster:

en: example: *.txt; ac*
da: eksempel: *.txt; ac*

en: _Select
da: _Markér

en: Archive Properties
da: Arkivegenskaber

en: Name:
da: Navn:

en: Path:
da: Sti:

en: Encrypted:
da: Krypteret:

en: Modified on:
da: Ændring sket:

en: Compressed size:
da: Komprimeret størrelse:

en: Uncompressed size:
da: Ukomprimeret størrelse:

en: Comment:
da: Kommentar:

en: Number of files:
da: Antal filer:

en: Compression ratio:
da: Komprimeringsforhold:

en: Total Progress:
da: Fremgang i alt:

en: Extract archive to the destination directory and quits.
da: Udpak arkiv til målkatalog og afslut.

en: destination archive
da: målarkiv

en: Extract archive by asking the extraction directory and quits.
da: Udpak arkiv ved at spørge om målkatalog og afslut.

en: archive
da: arkiv

en: Multi-extract archives
da: Multi-udpak arkiver

en: filenames
da: filnavne

en: Add the given files by asking the name of the archive and quits.
da: Tilføj filer ved at spørge om navn på arkiv og afslut.

en: file1 file2 file3 ... fileN
da: fil1 fil2 fil3 ... filN

en: Add files to archive by asking their filenames and quits.
da: Tilføj filer til arkiv ved at spørge om filnavne og afslut.

en: [archive name]
da: [arkivnavn]

en: xarchiver: %s
    Try xarchiver --help to see a full list of available command line options.
da: xarchiver: %s
    Prøv xarchiver --help for at se hele listen over tilgængelige kommandolinjeparametre.

en: Can't extract files from the archive:
da: Kan ikke udpakke filer fra arkivet:

en: You missed the archive name!
da: Du glemte arkivnavnet!

en: Select "New" to create or "Open" to open an archive
da: Vælg "ny" for at oprette eller "åbn" for at åbne et arkiv

en: Can't allocate memory for the archive structure!
da: Kan ikke reservere hukommelse til arkivstrukturen!

en: Open the selected files with
da: Åbn markerede filer med

en: Open <i>%s</i> with:
da: Åbn <i>%s</i> med:

en: Use a custom command:
da: Brug en tilpasset kommando:

en: Browse
da: Navigér

en: Select an application
da: Vælg et program

en: Cr_eate
da: Op_ret

en: Archive type:
da: Arkivtype:

en: Choose the archive type to create
da: Vælg arkivtype for oprettelse

en: Add the archive extension to the filename
da: Tilføj arkivudvidelse til filnavnet

en: "%s" is already open!
da: "%s" er allerede åben!

en: Can't create a new archive:
da: Kan ikke oprette nyt arkiv:

en: The archive "%s" already exists!
da: Arkivet "%s" findes allerede!

en: Do you want to overwrite it?
da: Vil du overskrive det?

en: Preferences
da: Indstillinger

en: Archive
da: Arkiv

en: Window
da: Vindue

en: Advanced
da: Avanceret

en: Preferred archive format
da: Foretrukne arkivformat

en: Confirm deletion of files
da: Bekræft sletning af filer

en: Sort archive by filename
da: Sortér arkiv efter filnavn

en: The filename column is sorted after loading the archive
da: Filnavnkolonnen er sorteret efter indlæsning af arkivet

en: Store archiver output
da: Gem arkivuddata

en: This option takes more memory with large archives
da: Denne indstilling bruger mere hukommelse med store arkiver

en: Icons size (requires restart)
da: Ikonstørrelse (kræver genstart)

en: large
da: stort

en: small
da: lille

en: Show archive comment
da: Vis arkivkommentar

en: If checked the archive comment is shown after the archive is loaded
da: Hvis markeret vil arkivkommentarer blive vist efter indlæsning af arkivet

en: Show archive tree sidebar
da: Vis sidepanel for arkivtræ

en: Show archive location bar
da: Vis arkivstedbjælke

en: Web browser to use:
da: Brug webbrowser:

en: choose...
da: vælg...

en: Open text files with:
da: Åbn tekstfiler med:

en: Open image files with:
da: Åbn billedfiler med:

en: Preferred temp directory:
da: Midlertidig katalogpræference:

en: Save window geometry
da: Gem vinduesgeometri

en: Allow subdirs with drag and drop
da: Tillad underkataloger med træk og slip

en: This option includes the subdirectories when you add files with drag and drop
da: Denne indstilling medtager underkataloger, når du tilføjer filer med træk og slip

en: <span color='red' style='italic'>Please install xdg-utils package so that
    Xarchiver can recognize more file types.</span>
da: <span color='red' style='italic'>Installér venligst xdg-utilspakke så
    Xarchiver kan genkende flere filtyper.</span>

en: Choose the temp directory to use
da: Vælg midlertidigt katalog for brug

en: Choose the application to use
da: Vælg program for brug

en: Method
da: Metode

en: Can't open RPM file %s:
da: Kan ikke åbne RPM fil %s:

en: Permission
da: Rettighed

en: Hard Link
da: Fasthenvisning

en: Owner
da: Ejer

en: Group
da: Gruppe

en: Can't fseek to position 104:
da: Kan ikke flytte filindikator til position 104:

en: Can't read data from file:
da: Kan ikke læse data fra fil:

en: Can't fseek in file:
da: Kan ikke anvende filindikator i fil:

en: A GTK+2 only archive manager
da: En arkivhåndtering baseret udelukkende på GTK+2

en: Archive manager
da: Arkivhåndtering
